District 1

Panhandle

David Glaze
5700 North Davis Highway, Suite 3
Pensacola, FL 32503
(850) 434-6666
[email protected]

Meeting Time: 1st Tuesday of month, 11:30am 
Location: Sonny's BBQ

 

 Chipola

Jesse Snelgrove
P.O. Box 836
Marianna, FL 32447
(850) 526-3991
[email protected]

Meeting Time: 2nd Tuesday of month, 11:30am
Location: Bailey's Surf-N-Turf Restaurant

 

Gulf Coast
Frederic Rankin
203 Aberdeen Parkway
Panama City, FL 32405
(850) 522-0644
[email protected]

Meeting Time: 3rd Thursday (every 3 months)
Location: call for more information

 

Northwest Florida
Jeremy Fletcher
11003 NW State Rd 20
Bristol, FL 32321
(850) 643-6479
[email protected]

Meeting Time: 3rd Thursday of month
Location: call for more information

 

 

 

District 2

Florida Crown
Kathy Wade
1500 Roberts Dr.
Jacksonville Beach, FL 32250
(904) 241-8550
[email protected]

Meeting Time: 2nd Tuesday, 6:30pm
Location: call for more information

 

North Central Florida
Brian Murphy
12207 NW 39th Ave.
Gainesville, FL 32606
(352) 535-0307
[email protected]

Meeting Time: 3rd Tuesday, 6:30pm
Location: call for more information

UF Geomatics Student Association
Evan Coleman
12207 NW 39th Ave.
Gainesville, FL 32606
Phone N/A
[email protected]

Meeting Time: call for more information
LocationReed Lab 302

 

 

District 3

Central Florida
Interim President
Ralph Nieto
1728 N Ronald Reagan Blvd
Longwood, FL 32750
407-636-8460, x101
[email protected]

Meeting Time: 3rd Tuesday; 6:30pm meeting        
Location: Patio Grill

Indian River
Brion Yancy
2506 SE Willoughby Blvd.
Stuart, FL 34994
(772) 781-6266
[email protected]

Meeting Time: Last Wednesday; 6:30pm meeting
Location: HopCat, Port St. Lucie

 

 Volusia County

Anthony Sanzone
1366 N. US Hwy 1
Ormond Beach, FL 32174
(386) 672-3633
[email protected]

 

Meeting Time: 2nd Tuesday of every other month (Feb., April, June, Aug. Oct. Dec.)
Locationcall for more information

 

 

 

District 4

Ridge
Larry Sharp
1805 W. Oakwood Loop
Bartow, FL 33830
(863) 640-9017
[email protected]

Meeting Time: Call for more information
Location: Call for more information

Tampa Bay
Charlie Arnett
213 Hobbs St.
Tampa, FL 33619
(813) 248-8888 Ext. 146
[email protected]

Meeting Time: 4th Thursday, 6:30pm
Location: IHOP, 4910 W. Spruce St., Tampa, FL 33607

   

 

District 5

Charlotte Harbor
Derek Miller
21053 Peachland Blvd.
Port Charlotte, FL 33952
(941) 743-8423
[email protected]

Meeting Time: 2nd Wednesday, 6pm
Location: The Family Table Restaurant, North Port

Collier-Lee
Stephen Shawles II
13041 McGregor Blvd.
Fort Meyers, FL 33919
(239) 481-1331
[email protected]

Meeting Time: 1st Wednesday, 6:30pm
Location: Pewter Mug, Naples

 

Manasota
Aaron Levine
31 Sarasota Center Blvd # C
Sarasota, Florida 34240 
(941) 341-9935
[email protected]

Meeting Time: 1st Wednesday, 6pm
Location: Sun 'N Fun, Sarasota

 

 

District 6

Broward County
Earl Soeder
612 Brookhaven Drive
Orlando, FL 32803
(954) 818-2610
[email protected]

Meeting Time: 3rd Tuesday, Wednesday,
or Thursday, 6pm

Location: call for more information

Palm Beach
Lee Powers
3970 RCA Blvd
Suite 7750
Palm Beach Gardens, Florida 33410
561-629-3923
[email protected]

Meeting Time: 2nd Wednesday; every odd month
Location: call for more information

 

FAU Geomatics (student chapter)
Brett Costanza
561-602-6381
[email protected] 

Call for meeting information

 

 

District 7

Miami-Dade County
Frank Paruas-Suiero
15014 SW 11 Lane
Miami, FL 33194
(786) 831-2251
[email protected]

Meeting Info: 3rd Thursday
Location: Call for more information