2021 Committees

 --------------------------------------------------------------------------------

From the FSMS Constitution:
Article VIII Section 1. – Section 3.16
Article V, Section 1.
The President shall be an ex-officio member of all Committees.
Article VI, Section 2.
The Executive Director shall serve as an ex-officio member of all FSMS Committees.
--------------------------------------------------------------------------------

Standing Committees
Article VIII, Section 3

3.1 Nominating Committee 

Chair: Lou Campanile, Jr. 

Members: Chad Thurner, Randy Tompkins, Howard Ehmke, Alex Parnes, Jeffrey Cooner, Manny Vera, Jr., José Sanfiel. 

3.2 Membership Committee

Chair: Earl Soeder

Members: Al Quickel, Randy Tompkins, Eric Stuart, Richard Allen

3.3 Finance Committee 

Chair: Bon Dewitt

Members: Lou Campanile, Jr., Don Elder, Jim Sullivan, Hal Peters

Consultants: Steve Csenge

3.4 Ethics Committee

Chair: Joe Perez

Members: Al Quickel, Greg Prather

3.5 Education Committee

Chair: Greg Prather

Members: Bon Dewitt, Eric Stuart, Jim Sullivan

3.6 Constitution & Resolution Advisory Committee 

Chair: Eric Stuart

Members: John Clyatt, Jack Breed, Allen Nobles

3.7 Annual Meeting Committee 

Chair: Hal Peters, Co-Chair: Jim Sullivan

Members: Brian Murphy, Nick Digruttolo, Randy Tompkins, Mary Elizabeth Voor

3.8 Legal Committee 

Chair: Jack Breed

Members: Lou Campanile, Jr., Jeff Cooner, Chad Thurner, Nick DiGruttolo

Consultants: Mike Bist & David Daniel

3.9 Legislative Committee

Chair: Jack Breed

Members: John Clyatt, Chad Thurner, Jeff Cooner, Don Elder, Ray Niles, Brian Murphy

Consultants: Mike Bist & David Daniel

                    a. Sub-Committee: FSMPAC

                        Chair: Jack Breed

                        Members: Ray Niles, Jeff Cooner

                        Consultants: Mike Bist, David Daniel

3.10 Florida Surveying and Mapping Council

Chair: Randy Tompkins

Members: Jack Breed (Legal Committee Chair), Bon Dewitt (UF Geomatics), Russell Hyatt (NSPS Director), Jim Owens (SWFWMD), Brett Wood (FDOT), Denis Riordan (NGS Advisor), Ekaterina Fitos (ASPRS Representative), Matt Kalus (FACM Representative), Lou Driber (USGS), Richard Malloy (FDEP Bureau of Survey and Mapping Chief), David Schryver (FDACS BPSM Appointee), Howard Ehmke.

3.11 Strategic Planning Committee 

Chair: Lou Campanile, Jr.

Members: Jack Breed, Jim Sullivan, Russell Hyatt, Bon Dewitt, Don Elder

3.12 Executive Committee

Chair: Hal Peters

Members: Don Elder, Jim Sullivan, Joe Perez, Bon Dewitt, Lou Campanile, Jr.

 

Special Committees
Article VIII, Section 3.14

1. Awards Committee

Chair: Don Elder

Members: John Clyatt, Jack Breed, Allen Nobles

2. UF Alumni Membership Recruiting Committee

Chair: Russell Hyatt

Members: Jeff Cooner, Ken Glass, Jack Breed, Nick DiGruttolo, Shane Christy

3. Professional Practice Committee

Chair: Lou Campanile, Jr.

Members: Greg Prather, Manny Vera, Jr. 

4. Equipment Theft

Chair: Manny Vera, Jr. 

Members: Adam Benjamin, Richard Allen

 

Liaisons 
Article VIII, Section 3.12

1. CST Program - Alex Jenkins

2. FDACS BPSM - Howard Ehmke, Lou Campanile, Jr. as alternate

3. Surveyors in Government - Richard Allen

4. Academic Advisory - Bon Dewitt, Jim Sullivan, Nick DiGruttolo

5. FES - Lou Campanile, Jr., Randy Tompkins

 

Practice Sections
Article XII, Section 1

1. Geospatial Users Group (GUG)

President: Earl Soeder

Vice President: Randy Tompkins

Treasurer: Tom Steckler

Secretary: Richard Allen